Skip to content

Kazemi Prize Website

  Home arrow Kazemi prize (fa)
Kazemi prize (fa) PDF Print E-mail


زنده ياد دكتر سعيد كاظمي آشتياني، در نخستين روز از فروردين ماه 1340 در تهران به دنيا آمد. آثار نبوغ از همان سنين نوجواني و جواني در وي قابل مشاهده بود. سال 1358 در رشته فيزيوتراپي دانشگاه علوم پزشكي ايران پذيرفته شد.
در سال 1361 با همكاري دو تن از همكارانش جهاد گروه پزشكي را در دانشگاه علوم پزشكي ايران تأسيس كرد. اين گروه هسته اوليه جهاد دانشگاهي علوم پزشكي ايران بود كه در سال 1365 شكل گرفت و دكتر كاظمي تا سال 1370 عهده دار مسئوليت بخش طرح ها و تحقيقات آن بود. از سال 1371 با تغييرات ساختار مديريتي جهاد دانشگاهي به سمت رياست جهاد دانشگاهي واحد علوم پزشكي ايران منصوب شد كه اين مسئوليت تا پايان دوره حياتش بر عهده وي بود.
در طي اين سال ها مراكز درماني متعددي تأسيس و گروه هاي مختلف پژوهشي را راه اندازي كرد كه در آن ميان پژوهشگاه رويان جهاد دانشگاهي يكي از مهمترين اين مراكز بود.
پژوهشكده رويان جهاددانشگاهي خرداد ماه 1370 با مديريت دكتر كاظمي رسما فعاليت خود را آغاز كرد و تاكنون هزاران زوج نابارور با بهره مندي از خدمات اين مركز پيشرفته درمان ناباروري صاحب فرزند شده اند. دكتر كاظمي در همين دهه و هم زمان با مديريت جهاد دانشگاهي علوم پزشكي ايران و پژوهشكده رويان در دانشگاه تربيت مدرس به ادامه تحصيل در رشته علوم تشريح با گرايش جنين شناسي پرداخت و در سال 1376 با رتبه ممتاز موفق به اخذ درجه دكتري شد.
دانش فراوان، هوش سرشار، توان مديريتي بالا از يك سو و تعهد،‌ اخلاص و ايمان هميشگي او به خداوند متعال از سويي ديگر سبب شد تا در دوران حيات كوتاهش در دو حوزه مديريتش موفقيت هاي چشمگيري همچون گسترش روشهاي پيشرفته درمان ناباروري، ‌توليد و تكثير و انجماد سلولهاي بنيادي جنيني و همانند سازي (كلونينيگ) ‌حيوانات را رقم بزند.
او در اعتلاي نام جمهوري اسلامي ايران در عرصه هاي بين المللي نيز با ثبت اين پيشرفت ها، حضور در كنگره هاي متعدد بين المللي و ابتكار برگزاري جشنواره بين المللي رويان سهمي از ياد نرفتني دارد.
زندگی کوتاه و پر ثمر وی بر اثر عارضه سکته قلبی در دي‌ماه 1384 به پایان رسید.
به منظور تکریم تلاش‌ها و زنده نگهداشتن یاد او در میان دانشمندان ملی و بین المللی رهبر معظم انقلاب، اختصاص جایزه‌ای با عنوان «جايزه دكتر کاظمی» را پيشنهاد كردند تا به طور سالانه به دانشمندی اعطا شود که پیشرفت‌ قابل توجهي در زمینه علوم زیستی داشته است.
«جايزه كاظمي» كه در جهت تكريم از تلاش‌های بی‌وقفه دانشمندی است که زندگی خود را وقف ایجاد تحول و پیشرفت در کیفیت زندگی انسان و کاستن از دردها کرده است نيز به كسي اعطا مي‌شود كه در همين جهت گام برداشته و به موفقيتي نيز نائل شده است.
يك کمیته داوری که از دانشمندان برجسته ملی و بین‌المللی تشکیل شده است هر سال نامزد‌هاي دریافت جایزه را تعیین و ارزیابی مي‌كنند و به شوراي علمی پژوهشگاه معرفی می‌کنند. شوراي علمی مسئولیت انتخاب نهایی برنده جایزه را به عهده دارد. اولین بار جایزه کاظمی پرایز در سال 1389 به پروفسور رادولف یانیش از آمريكا یکی از خلاق‌ترین دانشمندان در زمینه زیست‌شناسی تکوینی، تنظیمات ژنی، زیست شناسی سلول‌های بنیادی و درمان توسط سلول‌های بنیادی اعطا شد. دومین جایزه به پروفسور هانس شولر از آلمان در سال 1390 تعلق گرفت. این جایزه در سال 1394 به پروفسور رابرت لنگر از آمریکا اهدا شد.

Main Menu

Pictures

Get the Flash Player to see this player.
Flash Image Rotator Module by Joomlashack.
-
-
Image 3 Title
Image 4 Title
-